Milí naši pacienti, 

prinášame Vám manuál, čo robiť keď sa náhle zhorší váš zdravotný stav súvisiaci s vaším orálnym zdravím: 

 

Bolí ma zub, čo teraz? 

Existujú spravidla tri možnosti: 

Variant č. 1: 

ste naším pacientom ( máme spolu podpísanú spolu Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti) – zavoláte na našu externú infolinku 0949 169 170 v pracovnej dobe t.j. od 7:30 – 15:00 v pracovné dni. Čo ak sa nedovolám? Dovoláte. Najlepšie hneď ráno, aby sme si pre Vás mohli vytvoriť priestor v našom diári. Samozrejme v súlade našími  fyzickými možnosťami.  Od roku 2009.

Našu infolinku obsluhuje vysokokvalifikovaný zdravotnícky personál s vysokou mierou empatie a snahy nájsť riešenie v 99% prípadov. Vynašli sme homeoffice tak dávno že si ľudia ani nevedeli predstaviť čo to je. Áno náš personál dokonale zvláda základnú diagnostiku v medziach tzv. telemedecíny. Hovoríte s vysokoškolsky vzdelaným človekom s plným zdravotníckym vzdelaním. 

Podľa akútnosti dostanete presný termín v ešte v ten istý deň. Nebudete musieť zbytočne čakať v čakárni. V prípade menej závažnej diagnózy na nasledujúci pracovný deň. Nechávame si v našom diári miesto na ošetrenie náhle zhoršeného stavu v oblasti orálneho zdravia. Ak však zavoláte 14:59, bohužiaľ nebudeme schopní Vám vyhovieť. V tomto čase ako aj medzi jednotlivými pacientami prebieha naozaj dôkladná dekontaminácia a sterilizácia – na ktorej si mimochodom zakladáme už od roku 2009. Čoskoro dosiahneme 10 tisíc cyklov autoklávu DAC Universal na sterilizáciu nástrojov – vysokorýchlostných násadcov (jeden cyklus = tri kompletné sterilné sady nástrojov). Následne profesionálne upratovanie externou upratovacou firmou – každý deň podľa platného a schváleného protokolu.

Ale mňa bolí zub  o 23:55!

Áno, vtedy sa k nám bohužiaľ nedovoláte. Sme len ľudia z mäsa a kostí a vtedy spíme striedavo v REM spánku. Kvalitu spánku monitorujeme. Čo teraz? Pomôžeme si s www.google.sk a nájdeme kto ordinuje o 23:55. Nikto.. Napíšeme vymyslenú negatívnu recenziu ako sa na občana SR patrí!

Dám si novoročné predsavzatie. 

Ráno idem k zubnému lekárovi.

Tu ale vzniká prvé nedorozumenie, nakoľko zubný lekár ráno ošetruje iného pacienta – objednaného, plánovaného. Presne vie čo bude robiť ,ako, čo k tomu bude potrebovať . V ambulancii nezvonia telefóny, hrá príjemná hudba je konečne dokonale presvetlená, vysoké stropy, zubný lekár robí na vysnívanom zubnom kresle Castellini pritom mu asistuje zubná lekárka. Kde inde ošetrujú pacienta dvaja lekári naraz? 

Vy začnete klopať na dvere ambulancie a bude Vám otvorené, lebo tak je napísané. Zbytočne vyrušíte personál zubnej ambulancie pri práci, narušíte súkromie iného pacienta, porušíte všetky princípy GDPR, nie “ Neklopať prosím“ to tam naozaj nebolo. 

Vy začnete: “ Bolí ma zub – musíte ma ošetriť! “ Tu vzniká ďalšie nedorozumenie. Nie,  nemusíme, no môžeme. Tak hovorí zákon –576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk) 

Je potrebné aby ste zavolali na našu externú infolinku: 0949 169 170 a náš odborne zdatný a empatický personál Vám dá termín. Možno aj dnes, ja ani pani doktorka neviem. Máme na to našu infolinku, ktorá to rieši za nás.  Robíme len to čo vieme, ostatné robia za nás iní. Na našej infolinke – na čísle 0949 019 170 prevoláte s nami mesačne 1200 minút, priemerný telefonát trvá 3,3 minúty tak teraz už viete prečo nám nemôžu zvoniť telefóny v ambulancii. To by sme len telefonovali a nič nerobili a to predsa nechcete, že nie? 

Možnosť A: 

Zavoláte a DOSTANENE TERMÍN, nemusíte zbytočne čakať, vybavíte si nejaké iné veci v našej blízkosti nájdete skvelú veterinárnu lekárku, skvelého barbera, tradičné od roku 1991 fungujúce pohrebné služby, predajňu drogérie, elektropredajňu a predajňu kotlov, perfektnú predajňu kŕmnych zmesí pre Vášho domáceho miláčika. Možností je neúrekom. Áno aj k barberovi sa treba objednať. 

Možnosť B: 

 Vy poviete: “ Ja nebudem nikde vyvolávať, mňa bolí zub už týždeň. Viete čo? Keď ma hneď neošetríte, dajte mi kartu! “ 

V poriadku, dostanete VÝPIS Z KARTY  v súlade so zákonom 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk)

Možnosť C: 

Nezavoláte, prečo by ste Vy mali volať?? Napíšete negatívnu zlomyseľnú recenziu, nech predsa všetci vedia ako Vám bolo ublížené. Také slovenské, írečité.

Možnosť D: 

Nezavoláte! Podáte podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tento sa v zmysle zákona 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk) musí zaoberať každou a aj neopodstatnou sťažnosťou. Nájde znalca, znalec potvrdí že je všetko v súlade so zákonom 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk) Vám príde faktúrka za neopodstatnenú sťažnosť, no obrali ste o drahocenný čas niekoľko zdravotníckych pracovníkov, len kvoli svojmu EGU. My Vás vyradíme z evidenie taktiež v súlade so zákonom 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk).

 

Vráťme sa na začiatok: 

 

Variant č.2: 

Nie ste náš pacient, nemáte s nami podpísanú Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Kontaktujete svojho ošetrujúceho zubného lekára.

 

Variant č. 3: 

Nemáte zubného lekára. Čo ale nie je úplne tak, pretože každý občan s trvalým pobytom na území SR a s platným zdravotným poistením má svojho zubného lekára v zmysle tzv. rajonizácie. Všetko v zmysle zákona 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk)

 

Naše pracovisko nemá našťastie pridelený zdravotný obvod, pracujeme na základe tzv. slobodnej voľby lekára, taktiež v zmysle zákona 576/2004 Z. z. Zákon o zdravotnej starostlivosti | Aktuálne znenie (zakonypreludi.sk)

Tu sa dostávame k jadru veci – my nemusíme, ale môžeme ošetrovať pacientov na základe ich slobodnej voľby lekára a spätnej akceptácie tejto voľby v súlade s našimi kapacitnými možnosťami a schopnosťami.

 

Preto z toho miesta ďakujem prezidentovi RKZL NITRA MUDr. Júliusovi Ladickému a krajskému odborníkovi MZ SR pre zubné lekárstvo MUDr. Jánovi Švidráňovi za ocenenie našej práce.

Doktora Ladického si vážim sa priamosť, zásadovosť a celoživotný boj za naše práva a doktora Švidráňa za obetavú celoživotnú ťažkú prácu stomatochirurga v FN Nitra!

 

Pretože jedno skutočne úprimné ocenenie od ľudí ktorých si nesmierne vážim, preváži akúkoľvek negatívnu vymyslenú recenziu na www.google.sk. 

 

Všetci slušní ľudia sú u nás vítaní a robíme každodenne pre nich maximum a ďalší deň ešte viac. A všetkým týmto našim pacientom želáme  do Nového roka 2023 veľa zdravia, pretože zdravie si nekúpite. No nový, pekný úsmev Vám sľúbiť vieme. Na začiatok.