Dr. Maryna Prylypko

zubný lekár • endodontista 

 • Doktorka Maryna Prylypko pochádza z Kyjeva, z Ukrajiny. 

  V roku 2003 úspešne ukončila Lekársky inštitút Ukrajinskej akadémie lekárskych vied v Kyjeve, kde získala úplné vysokoškolské vzdelanie v odbore zubné lekárstvo, kvalifikácia lekár-stomatológ.

  V roku 2004 úspešne ukončila štúdium na Kyjevskej lekárskej akadémii postgraduálneho vzdelávania P.L.Shupika z Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny a získala titul lekár-špecialista v špecializácii „Terapeutická stomatológia“

  Od roku 2004 až do začiatku vojny na Ukrajine – do 24.03.2020 pracovala v Mestskom neziskovom podniku – Konzultačné a diagnostické centrum“ pre oblasť Desniansky, Kyjev. 

 • Vojna ju vyhnala s dvoma deťmi a so psom na Slovensko. Na Slovensko prišla vlakom a našla si prácu v pizzerii a bývanie v ubytovni na Komárňanskej ceste v Nových Zámkoch. Začala študovať slovenský jazyk. Potom objavila nás a začala u nás pracovať ako zdravotná sestra. Prešla úspešne fázou implementácie našich pracovných postupov a dnes je schopná samostatne pracovať. Ministerstvo školstva SR jej uznalo vzdelanie a momentálne sa ako každý lekár z tzv. tretích krajín pripravuje na uznanie kvalifikácie. Má 20 ročnú prax v odbore, mnoho sa u nás naučila a mnoho naučila ona nás. 

  Na Slovensku sa stretáva s pochopením aj s odsúdením a predsudkami a spoznáva krásy a aj temné stránky našej krajiny.  Na Ukrajinu sa vrátiť nechce pokiaľ je vojna. Má tam matku a manžela, no ona ako zdravotnícky pracovník by bola okamžite povolaná do armády. 

  Európska únia, Slovensko a my sme jej a jej dvom deťom dali šancu na nový život.