Vážení pacienti,

dovoľte mi oznámiť vám, že v týchto dňoch naša ambulancia oslavuje 10. výročie svojej existencie.

Presne pred desiatimi rokmi som stál pre dilemou čo ďalej po absolvovaní prvostupňovej atestácie v odbore stomatológia. Prvé čo som urobil ešte po ceste domov – napísal som rukou žiadosť o ukončenie pracovného pomeru u môjho bývalého zamestnávateľa. Ten ma odhováral aby som si to premyslel, spolu s mojou manželkou sme očakávali prírastok do rodiny, splácal som hypotéku a leasing na auto a z biedneho platu som nemal nič odložené. Hovorieval: „Fero dobre si to zváž!“

Zvážil som. A neváhal som. Za 9 dní som vybudoval základ úspešnej a uznávanej zubnej ambulancie. Od nuly a bez vlastného kapitálu.

Za desať rokov môjho profesného života sa mi splnilo všetko čo som si vysníval, pretože sny sú na to aby sa plnili, inak by náš život nemal zmysel.

Keby ste mi povedali,že o 10 rokov budem robiť implantáty, pracovať s mikroskopom, vyrábať keramické korunky a mostíky na počkanie s CERECOM, že budem niekedy prednášať na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a Lekárskej fakulte SZU v Bratislave, že absolvujem množstvo celosvetových kongresov od Viedne, Prahy, Florencie, Genevy, že sadnem do auta a vyberiem sa 940 km do Lichtenštajnska, že mi ujde lietadlo v Budapesti, pretože som do navigácie dal zlé letisko – nevzdal som to a letel cez Franfurt do Genevy a odtiaľ s bláznivým taxikárom do francúzskeho Chamonix.

Pred desiatimi rokmi som na kongrese zastavil prof. Šimunka – uznávaného českého implantológa a spýtal som sa ho ako začať s implantátmi. Povedal, že prídite sa pozrieť k nám do Hradce Králové na kliniku. Bol som tam päť krát, asistoval som mu pozeral na to čo robí a dostal som odpoveď na každú otázku. Keby ste mi pred desiatimi rokmi povedali, že budem na operačnej sále s veľkým profesorom, tak neverím. Sny sú ale na to aby sa plnili, ale to už viete.

Niekoľko mesiacov som tiež strávil na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach u hlavného odborníka pre maxilofaciálnu chirurgiu v SR – Dr.h.c. prof. MUDr. Andrej Jenču, CSc., MPH kde som získal množstvo poznatkov z alveolárnej chirurgie a implantológie.

Do stomatológie som dával a dávam všetko, pretože to je jediné čomu rozumiem, jediné čo viem robiť a čomu verím.

Velikán americkej stomatológie a zakladateľ biomimetickej stomatológie Pascal Magne nám hovorieval: „Musíte veriť v adhéziu!“ (adhezívne spojenie fotokompozitu so zubnými štruktúrami)

Napodobňujte prírodu, všímajte si tie dokonalé tvary zdravých zubov.

Dnes aj vďaka technológii CEREC napodobňujem prírodu a vyrábam celokeramické korunky a mostíky.

Niekedy si ale kladiem otázku: „ Stálo to za to? „

Nedá sa na ňu jednoznačne odpovedať. Nakoľko v živote spoznáme len tú možnosť ktorú si vyberieme, a tak všetky ostatné zostávajú len v rovine hypotéz a teórie.

Tak ako v jednej pesničke spieva Jaromír Nohavica „mohlo to být horší, nebylo to špatné“ a to je myslím veľmi výstižné keď človek hodnotí nejaký úsek života.

Keď však človek niečomu obetuje príliš veľa aj na úkor svojej rodiny, svojho voľného času, zdravia, pretože narozdiel od slovenských politikov, my -lekári naozaj robíme pre ľudí, vtedy je otázka či to stojí za to namieste.

Žijeme v krajine, kde štát vezme svojim občanom 55 % príjmu, kde štátne orgány viac ako 10 rokov vytvárajú tzv. blbú náladu, rozdeľujú občanov na „naši ľudia“ a „tí ostatní“, sľubujú falošné istoty a popritom sa bezbreho rehocú do očí prezidenta, či len tak počas novoročného príhovoru na TA3. Žijeme v krajine, kde je viac exekúcii ako obyvateľov v produktívnom veku.

Byť lekárom v takejto krajine – ďakujem pekne!

Žiada sa mi napísať- „aká krajina – takí lekári“ , ale je to presne naopak, pretože tu ešte stále napodiv žijú a pracujú špičkoví lekári, ktorí dávajú viac ako dostávajú. Nikdy nezabudnem na profesora Bauera, ktorý sa neuveriteľne obetavo staral v novozámockej nemocnici o predčasne narodené deti. No o nich sa nevie, píše a hovorí sa o tej veľmi malej skupine, ktorí urobili chybu, prijali úplatok – kačicu či iné zviera a podobne.

Za desať rokov praxe som sa bohužiaľ stretol aj s neuveriteľnou závisťou, nenávisťou, zlobou, verbálnymi a dokonca aj fyzickým útokom v štádiu pokusu..

Dokonca aj so neopodstatnenou sťažnosťou riaditeľky polikliniky v Šuranoch:-) ktorú som v živote nevidel a ani nestretol, ktorá sa na mňa sťažovala na VÚC v Nitre a ešte aj Regionálnej komore zubných lekárov.

Za mňa však hovoria činy. Ku každému pacientovi pristupujem rovnako. Na každého sa pozerám ako na seba a volím riešenia ktoré by som chcel aby sa robili mne, keby som v kresle sedel ja.

Neuprednostňujem pacientov a ani sa nepýtam cielene kde alebo čo robia, pretože mi to je jedno.

Riaditeľ galaxie, finančný poradca s kategórie starých priateľov, upratovačka, jednoducho každý je pre mňa rovnaký pacient.

Za desať rokov som zachránil tisícky zubov ktoré by inde skončili v koši. Deti, ktoré ku mne chodili sú dnes dospelí sebavedomí mladí ľudia s opraveným chrupom, pretože nikdy som nikomu z nich „nevytrhol“ predný zub len pretože bolí ako sa to deje mnohokrát inde.

Za 10 rokov som pacientom nacementoval stovky zubných koruniek a mostíkov z ktorých drvivá väčšina funguje dodnes.

Tisícky endodonticky ošetrených zubov viac nebolia a neopúchajú.

Stovky chirurgicky vytiahnutých osmičiek – takmer 98% pacientov som nemusel poslať na tzv. vyššie odborné pracovisko.

Stovky implantátov a len 4 vylúčené implantáty.

2040 odpracovaných dní.

Za to že dnes píšem tieto riadky však patrí veľká vďaka vám – našim pacientom.

Pacientom, ktorí uznávajú rovnaké hodnoty ako my – vlastný zub je najlepší implantát, pacientom ktorí nám dôverujú, pacientom ktorí nechcú prísť o zuby, pretože im na nich aspoň trochu záleží.

No jednoznačne najväčšia vďaka patrí mojej manželke Miške, ktorá pri mne celé tie roky stála, podporovala a verila mojim snom.

Vďaka!

MUDr.František Hlavačka

konateľ

Dental Klinik s.r.o.

2009-2019